d4bc023eb13864ab79b42925626355a0_largeW związku z tym, że do kampanii całkiem prawdopodobne, że trafi ktoś (albo nawet  więcej niż jeden ktoś) zupełnie zielony w temacie Exalted albo nawet RPG to czas przedstawić trochę system, w który przyjdzie nam (miejmy nadzieję) grać.

DISCLAIMER: Poniższy tekst przeznaczony jest dla osób, których wiedza o Exalted waha się od zerowej do niewielkiej i celowo wprowadza on uproszczenia pewnych spraw, po to żeby nie przytłoczyć czytelnika ilością detali.

O czym jest Exalted?

Mówiąc najkrócej Exalted to gra heroic fantasy gdzie bohaterowie wcielają się w boskich pomazańców, którzy ścierają się z naprawdę niewiarygodnymi przeciwnikami, ratując świat  przed obiadem i w tzw. między czasie niszczą miasto czy dwa.

To co zasługuje na szczególne podkreślenie gdy mówimy o Exalted to skala. Gra w Exalted zaczyna się wtedy, gdy 90% pozostałych systemów odsyła bohatera na emeryturę jako zbyt potężnego. We współczesnej literaturze jedyne dobre porównanie, które przychodzi mi do głowy gdy myślę o Exalted to Kroniki Amberu R. Zelaznego.

150% Heroizmu w heroiźmie

behemothCzy wspominałem już, że Exalted to gra Heroic fantasy? Nawet jeśli, to z całą pewnością wymaga to powtórzenia,  bo Exalted to o wiele więcej niż powszechne rozumienie heroic fantasy. O wiele bliżej nam tu do klasycznie rozumianej epiki czy też mówiąc nieco bardziej współcześnie eposów. Bohaterowie Exalted mają wiele wspólnego z Gilgameszem czy Achillesem i o wiele więcej wspólnego z Heraklesem czy Samsonem niż wielu graczy chciałoby  przyznać.

Zresztą zarówno potworów jak i arcyzłoczyńców godnych zmierzenia się z półbogami w Exalted naprawdę nie brakuje. Mamy Piękny Lud (wzorowany na celtyckich Sidhe), który wysysa sny i chce zniszczenia świata; starożytne potwory, tak potężne, że nawet bogowie nie mogli ich zniszczyć czy nieprzebrane zastępy nieumarłych pod wodzą Panów Śmierci (którzy nomen omen kiedyś samy byli Pomazańcami, takimi jak gracze).

Koncepcję epickiego heroizmu wspiera nawet podstawa mechaniki Exlated. Trudność testu 1 (najniższa dostępna w grze) obejmuje rzeczy, „bardzo trudne dla zwykłych śmiertelników” np. operację na otwartym sercu. Test o trudności 1 zdaje w zasadzie każdy Pomazaniec, który ma odpowiednią umiejętność…

Kwestia skali

1200x701_12361_TERA_concept_art_05_2d_fantasy_landscape_architecture_picture_image_digital_artO ile zrozumienie, że w Exalted mamy do czynienia z epicką fantastyką nie przeraża jeszcze znakomitej większości graczy o tyle zrozumienie skali Exalted to często nie lada wyzwanie. Świat przedstawiony jest w tej grze OGROMNY. W obecnej (trzeciej) edycji, twórcy unikają już mówienia jak bardzo jest on wielki ale w poprzedniej edycji była mowa o „płaskim świecie czterokrotnie większym od Ziemi”. Robi wrażenie, prawda? Jeśli dodamy do tego, że nasi bohaterowie mają niemal boskie moce i mogą bez najmniejszego problemu niszczyć miasta i tworzyć własne imperia zaczyna robić się wesoło.

To co w innych grach jest świetnym motywem na kampanię – np. obalić złego  króla albo założyć własne  królestwo zajmuje podczas grania w Exalted od 15 minut do w porywach 1 sesji.  Poszukiwania Świętego Grala? Super sprawa… przez jakieś 2 sesje. Nie zrozumcie mnie źle – Exalted to świetna gra, która pozwala zajmować się zarówno rzeczami wielkimi jak i drobnymi. Przy tych drugich należy po prostu uważać czy przypadkiem nasz heros nie rozwiąże ich zanim MG skończy opisywać problem.

Problem skali tyczy się w równym stopniu przygód co bohaterów a raczej ich motywacji. No bo skoro „obalić złego tyrana” to zwykle materiał na pierwszą sesję to co będzie pchało naszego bohatera do działania przez wszystkie pozostałe rozdziały kampanii?

Styl ponad sensem

exalted-combatExalted to gra o zajebistości. To gra o byciu super epickim bohaterem, który nie tylko dokonuje niemożliwego ale robi w w mega-efektowny sposób. To gra, w której zamiast po prostu zaatakować wroga lepiej jest zrobić potrójne salto i odbijając się od ściany zaatakować go w przelocie jednocześnie zrzucając na niego kawałek okolicy. Co ważniejsze – mechanika gry to w 100% wspiera.

Siadając do gry w Exalted należy więc zapomnieć o „to ja go tnę” oraz „ej ale nie da się przebiec po hełmach strażników” a niewiarę odwiesić na kołek daleko od stołu. Jeśli coś wygląda fajnie, brzmi sensownie i jest spójne z opowiadaną przez nas historią – to będzie to działać. Przykład w komiksie po prawej stronie.

Pomazańcy

exalted-3-coverW tekście kilkukrotnie już pojawiła się kwestia Pomazańców. Kim tak w zasadzie są tytułowi Pomazańcy?

Pomazańcy, to ni mniej ni więcej tylko wybrańcy bogów. Wprawdzie w grze występują również inni wybrańcy ale gramy przede wszystkim czempionami najwyższego i najpotężniejszego z bogów – Słońca Niezwyciężonego. Wybrańców Słońca jest na świecie 150 i gdy jeden z nich umiera, okruch jego esencji znajduje kolejnego godnego śmiertelnika, który staje się kolejnym Pomazańcem Słońca (powszechnie znanym jako Słoneczny).

Wyniesienie (bo tak nazywa się proces zostania Słonecznym) zapewnia cały szereg korzyści zaczynając od niewiarygodnie długiego życia (Pomazaniec, którego nic nie zabije może żyć nawet kilka tysięcy lat) czy pełnej odporności na niemagiczne choroby, poprzez dostęp do wielu niedostępnych zwykłym śmiertelnikom zdolności aż do możliwości manipulowania esencją, z której zbudowany jest cały świat Exalted. W tym miejscu znowu wracamy do kwestii skali. Przeciętny Słoneczny dysponuje na własny użytek pulą ok. kilkudziesięciu (łącznie pewnie ok. 100 z tego co pamiętam) okruchów esencji, które przepływają przez jego/jej ciało. Dla porównania Excalibur zawiera jakieś 3-5 okruchów a kamień filozoficzny to ok. 10…

Tak między bogiem a prawdą Pomazańcom, podobnie jak i światowi przedstawionemu wypadałoby poświęcić odrębny wpis (albo nawet kilka) i tak zapewne się stanie w najbliższej przyszłości o ile życie nie zaatakuje mnie zbyt mocno.

Jedna myśl na temat “ABC Exalted – wprowadzenie do systemu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s