Dobór zaklęć to z tego co widzę prawdopodobnie najtrudniejsza część tworzenia postaci w Exalted. W sumie trudno się dziwić. Na ponad 100 stronach podręcznika dostajemy 240 zaklęć modyfikujących różne aspekty rozgrywki  – od sukcesów przez pule kości trudność testów i inne rzeczy. Żeby ułatwić wam ten wybór i uporządkować trochę sprawę zaklęć powstał niniejszy wpis.

Podstawy czyli rzecz o krótko specjalizacji

Pierwsza teza jaką postawię wielu z was wyda się dziwna a wręcz zaprzeczająca strategiom budowania postaci w większości systemów – Nie warto specjalizować się w zaklęciach. Dużo korzystniej w perspektywie gry kampanijnej wychodzi postać która zaczyna z szerszą bazą doskonałości i podstawowych zaklęć niż wysoko wybitym jednym drzewkiem. Chociażby dlatego, że nie musi wykupywać zaklęć które będą jej nie przydatne a każde nowe będzie stanowczo zwiększać jej możliwości. Co więcej taka postać będzie mogła się wykazać więcej niż w jednej części gry a chyba o to chodzi, prawda? Zresztą mam nadzieję, że zanim skończę mówić o tym jak dobierać zaklęcia będzie to jasne, że w startowych 10 (plus ew. 0-3  z punktów wolnych) nie ma tak naprawdę miejsca na maksowanie drzewek. Wymaksowanie jednego drzewka np. wieloatakowego w Broni Białej to 4 z 10 posiadanych zaklęć. Po dodaniu jeszcze czegoś do obrony, obrażeń mamy postać, którą Vampir określił mianem ‚one trick pony’ czyli specjalistę tylko od jednej rzeczy, który będzie nudził się przez całą tą część sesji gdzie nie można nic zamordować.

First things first, czyli zacznij od doskonałości

Powyższe stwierdzenie to truizm tak wielki, że palce mnie bolą od samej konieczności wklepania go ale niestety moje obserwacje pokazują, że gracze często o tym nie pamiętają.  Podstawowa zasada jest następująca: Jeśli chcesz żeby Twoja postać była w czymś dobra wykup jej doskonałość. Tylko tyle i aż tyle. Doskonałości to najbardziej podstawowa i przy okazji prawdopodobnie najpotężniejsza broń w arsenale zaklęć Pomazańców. To właśnie dzięki nim w Exalted mamy często do czynienia z jak się to popularnie określa „wiaderkami kości”. Warto więc przyjrzeć się im nieco dokładniej:

Pierwsza Doskonałość vs. Druga Doskonałość

Pierwsza doskonałość daje nam 1 kość do testu za każdy wydany okruch(o) podczas gdy druga daje nam 1 sukces za każde 2o. Nie ma tu jasnej odpowiedzi na to, która z nich jest lepsza. Gdyż korzystając z pierwszej możemy mieć za 2o od 0 do 4 sukcesów, najczęściej 0-1 podczas gdy druga daje nam zawsze 1 sukces w tej cenie. Stąd wnioski:

 1. Bohater korzystający z drugiej doskonałości będzie częściej odnosił sukces ale nigdy nie będzie tak dobry jak potencjalnie dobry może być korzystajć z pierwszej doskonałości i mając trochę farta.
 2. Pierwsza doskonałość lepiej sprawdza się tam gdzie istotne są pule (np. walka) druga zaś tam gdzie bardziej liczą się efekty (np. leczenie), choć akurat nie należy przesadzać z tym uogólnieniem
 3. Druga doskonałość lepiej sprawdza się do podnoszenia wartości stałych np. WO

Trzecia Doskonałość (Umiejętności): Przywrócenie Esencji

Już widzę moich graczy pytających się „a co to za cudo?”. Celowo do tej pory o tym nie mówiłem, jako że trzecia doskonałość to takie dziwne urządzenie, które pozwala na powtórzenie rzutu i wybranie lepszego z 2 wyników. W dodatku nie łączy się w układy z pozostałymi doskonałościami. Muszę przyznać, że przez ten ostatni fakt wygląda ona niezbyt zachęcająco zarówno dla początkujących postaci jak i tych bardziej rozwiniętych, które korzystają z układów o wiele częściej. Jesli ktoś ma dla tego realne zastosowanie to proszę piszcie:D

Kill’em all czyli o walce słów kilka

We wszystkich systemach RPG występuje walka i Exalted bynajmniej nie jest wyjątkiem w tej kwestii. Mechanika walki jest dość rozbudowana i Ci, którzy lubią walczyć mogą się z nią pobawić. Jeśli jednak Twoja postać nie ma być nastawiona na walkę, zadbaj o to żeby przynajmniej radziła sobie w niej. Absolutnym minimum jest wzięcie doskonałości, jakiejś umiejętności walki i opcjonalnie rónież jakiegoś zaklęcia defensywnego(Obrona Nurkującej Jaskółki, Cień nad Wodami).Obrona jest rzecz jasna lepsza jeśli nastawiamy się na WOP( Wartość Obrony Parowania) i walkę bronią białą i/lub walkę w zbroi, która zazwyczaj zmniejsza obronę unikową. Z kolei Cień nad Wodami przyda się tym, którzy decydują się na WOU (Warotść Obrony Uników) czy to z powodu walki bez broni czy też z powodu walki bronią ofensywną( Wielki młot, Kosa, czy dowolna inna broń z ujemnym modyfikatorem obrony). Jest to też naturalny wybór dla postaci walczących bez zbroi a w połączeniu z Medytacją Odpornego Dębu czy Koncentracją Żelaznej Skóry lub Duch Umacnia Skórę, zapewnia całkiem sensowną ochronę dla naszej postaci.

Zaklęcia zmniejszające obrażenia czyli Medytacja Odpornego Dębu, Duch Umacnia Skórę oraz Ciało Żelaznego Kotła oraz Technika Diamentowej Skóry zasługują na osobne wyjaśnienie jako, że to drzewko jest szczególnie przydatne sporej grupie postaci, które nie noszą zbroi.  Jeśli nie zamierzasz pchać sięzbyt mocno pod ostrza potężnych przeciwników to wystarczy Ci w zupełności Medytacja. Jeśli zaś nastawiasz się mocniej na walkę i spodziewasz się znacznych obrażeń warto pomyśleć również o Koncentracji Żelaznej Skóry lub Duch Umacnia Skórę. Oba zaklęcia są równie przydatne z lekkim wskazaniem na Koncentrację jako lepszą.

Jeśli chodzi o ofensywę to jak wspomniałem wcześniej postacie nie skoncentrowane na walce mogą spokojnie poprzestać na Doskonałości jeśli chodzi o arsenał ofensywny. Ci, którzy koniecznie chcą coś więcej powinni dobierać zgodnie z ich założeniami jeszcze 2 do 3 zaklęć z odpowiednich drzewek, zwracając się raczej ku wszystkim odnogom danego drzewka i większej wszechstronności w walce.

Your Lordship – zaklęcia społeczne

Zaklęcia społeczne tak naprawdę należałoby podzielić na dwie ‚podgrupy’ aby nie minąć się z prawdą – te pomocne w walce społecznej oraz te, które wykorzystuje się głownie poza walką. Przyjrzyjmy się więc obu grupom:

Walka Społeczna

W walce społecznej biorą udział przede wszystkim Występy Publiczne, Przywództwo, Obycie oraz pośrednio Determinacja i Sztuka Wojny. Jak zwykle chcąc dobrze radzić sobie w walce Twoja postać powinna posiadać Doskonałości.  Zarówno Przywództwo jak i Występy Publiczne są tutaj umiejętnościami Ofensywnymi więc to im należą się przede wszystkim zaklęcia doskonałości. Determinacja z kolei warunkuje WOM(Wartość Obrony Mentalnej, unikowej dla precyzji) i jeśli już mamy w nią inwestować to zapewne raczej Drugą Doskonałością.  Jednakże prawdziwe zaklęcia przydatne w walce społecznej to zaklęcia Występów Publicznych i Obycia oraz drzewko Sztuk Wojny zaczynające się od Reprymendy Pierzchającego Tłumu. W wypadku walki społecznej dobór zaklęć jest o tyle prosty, że zaklęcia Obycia nie tworzą drzewka a są w zasadzie samowystarczalne. Moją sugestią jest posiadanie ok. 5 zaklęć przeznaczonych do walki społecznej – 1 lub 2 doskonałości i 3 zaklęć wspomagających ataki społeczne, wśród których powinna znaleźć się Mistrzostwo Skromnych Manier, które nie tylko zmniejsza wielkość grupy antagonistów ale również zwiększa efektywny wygląd Słonecznego.

Niebojowe zaklęcia społeczne

Tu wybór jest znacznie szerszy niż w kwestii walki społecznej – zaklęcia społeczne możemy znaleźć w drzewkach Determinacji, Przywództwa, Dedukcji, Wiedzy, Biurokracji i Języków. Zasada wyboru jest taka sama jak zwykle – najpierw doskonałość potem zaklęcia.  Dla początkującej postaci w zupełności wystarczy doskonałość  + 2-3 zaklęcia z danego drzewka. Daje to postaciom społecznym sporą elastyczność bo spokojnie można zmieścić  2-3 ‚pakiety’ zaklęć i umieć poradzić sobie jako tako w walce.

Zasady Dynamiki czyli o zaklęciach związanych z ruchem

jeździec_ex

Zbliżamy się wreszcie do końca tego i tak długiego wywodu o zaklęciach. Kolejną, lecz wciąż nie ostatnią kategorią która pozostała do opisania to zaklęcia związane z ruchem i/lub podróżą. W ich skład wchodzą zaklęcia Przetrwania, Jeździectwa, Czujności, Skradania się, Wysortowania i Żeglarstwa. Tutaj wybór zaklęć zaczyna się od, niespodzianka (:P) doskonałości. Tak powtarzam to po raz kolejny ale naprawdę doskonałości to podstawowe narzędzie Twojej postaci i z wyjątkiem Wysportowania będzie ona naprawdę niezbędna. Dlaczego przy Wysportowaniu jest ona tylko potrzebna a nie  niezbędna? Choćby dlatego, że nie będziesz go testować raz za razem a zaklęcia pozwalają właśnie na ominięcie testów w wielu wypadkach.  Tak czy inaczej chcąc mieć dobrą bazę zaklęć potrzeba wam ok. 4 zaklęć w tym jednej doskonałości, co pozwala na spokojne wzięcie jeszcze drugiego ‚pakietu’ zaklęć aby postać miała co robić również w bardziej statycznych sytuacjach.

Myśl! To nie boli – zaklęcia mentalne

To w zasadzie ostatnia grupa zaklęć o której powiem parę słów. Są to zaklęcia związane z takimi umiejętnościami jak Dedukcja, Medycyna, Rzemiosło, Okultyzm, Wiedza, Języki. W zasadzie, żeby się nie  powtarzać nie wspomnę nawet o niezbędności doskonałości, a jedynie o tym, że nie jest ona niezbędna do zaklęć okultyzmu(potrzebna jednak do samych testów które zwłaszcza w wypadku okultyzmu wymagają często dużo sukcesów).Oprócz tego często ich rzucenie trwa relatywnie dłużej niż zaklęć choćby bojowych, więc raczej nie spodziewaj się możliwości użycia ich w pełnych akcji scenach. Ponownie optymalną ilością zaklęć jest ok 2-3 + doskonałość. Oczywiście, żeby nie było za dobrze musi być jakiś wyjątek od reguły. Tym razem jest to Czarnoksięstwo, któremu należy poświęcić osobny akapit

Abrakadabra! czyli o Czarnoksięstwie parę słów.

Czarnoksięstwo to wredna sprawa. Nie dość, że sama zdolność rzucania czarów zjada jedno zaklęcie początkowe to jeszcze same czary musisz wykupić z puli dostępnej na zaklęcia. Ah, no i wymaga Esencji na 3. Dobrą wiadomością jest przynajmniej to, że czary nie mają formy drzewek a puli w obrębie poziomu czarnoksięstwa. W kręgu Ziemi (jedynym z kórym postać może realnie rozpocząć grę) jest dość duży przekrój zaklęć pomocnych w różnych sytuacjach. Dobrze jest wziąć co najmniej jedno bojowe np. Obsydianowe Motyle Niosące Śmierć, Niewrażliwa Skóra z Brązu, Szpony Smoka Drewna lub Nienaruszalna Bariera Mrozu. Z kolei absolutną podstawą i niezbędnikiem każdego Czarnoksiężnika jest Szmaragdowa Kontrmagia. Ten arcyprzydatny czar, można rzucić jako odruchowy, często ratując przy tym życie swoje i/lub towarzyszy. Do tego Każdy przyzwoity Czarnoksiężnik powinien mieć 1-2 zaklęcia niebojowe, zależnie od koncepcji maga. W sumie daje to 5 zaklęć z pośród startowych (Czarnoksięstwo, 1 czar bojowy, 2 niebojowe oraz kontrmagię) a jeśli doliczymy do tego również widzenie duchów, z okultyzmu czy doskonałość okazuje się, że nasze zdolności magiczne pochłaniają większość dostępnych na początku gry zaklęć. Na szczęście jednak, konstrukcja magii sprawia, że można ją wykorzystać do wielu różnych rzeczy.

To wszystko. Tylko tyle i aż tyle. Postaram się w najbliższym czasie złożyć  przykładowe pakiety zaklęć do każdej z grup, niestety to musi poczekać jako, że rozważania teoretyczne są już i tak dostatecznie długie, żeby nikt z was nie zwrócił uwagi na pakiety. Mam tylko nadzieję, że będzie to pomocą podczas tworzenia postaci.

8 myśli na temat “O doborze początkowych zaklęć w Exalted

 1. dzięki za link, ale na Mirk już piszę pod nową tożsamością

  ze względu na trzcionkę, radziłbym ci nie skracać „Okruch/y” do jednej litery bo 2o zamiast „dwa okruchy” wygląda jak „dwadzieścia”

  Trzecią Doskonałość używałem tylko i wyłącznie do podwyższenia wartości stałych

  Najlepszą obroną jest Perfect Defense i już…

  Ogólnie, bardzo fajny wpis… szkoda tylko, że tak mocno skupiony na Słonecznych 😛

  (choć w grę nie grałem, ponoć Houses of the Blooded nie ma żadnego systemu walki, więc uogólnienie że wszystkie takową mają nie jest do końca prawdą… no, chyba że się mylę… raczej napewno się mylę…)

 2. Parę moich uwag.

  1. Doskonałości – warto dodać, że doskonałości powiązane z walkami przydają się zarówno do ofensywy i defensywy. Niby też nie ma w tym nic odkrywczego, ale… Mało kto pamięta, że po doładowaniu puli ataku, dalej ten sam „charm” można użyć do ewentualnego dopakowania obrony (nim dojdzie do odnowienia obrony).

  2. Trzecia doskonałość – tutaj nie chodzi o to co zaklęcie robi, tylko kiedy się je stosuje. 1 i 2 doskonałość muszą być użyte odpowiednio w pierwszym (atak) lub drugim (obrona) kroku. Trzecia zaś jest używana w krokach nr 4 lub 6. Dobrze użyte może prowadzić do prawdziwej gry nerwów 😉

  Powiedzmy ze atakuję jakiegoś Smoczego, nie używam żadnego „charmu”. Ten (jako MG) musi teraz zdecydować, czy opłaca mu się dopakować obronę. Jeżeli dopakuje za dużo, ja jestem w Esencji do przodu (a bywały u nas walki, które kończyły się dopiero przy wypstrykaniu się okruchów przez jedną ze stron). Jeżeli się nie dopakuje, mam możliwość wykonania dwóch rzutów na atak i wybranie lepszego wyniku.

  3. „Zaklęcia zmniejszające obrażenia czyli Medytacja Odpornego Dębu, Duch Umacnia Skórę oraz Ciało Żelaznego Kotła oraz Technika Diamentowej Skóry zasługują na osobne wyjaśnienie jako, że to drzewko jest szczególnie przydatne sporej grupie postaci, które nie noszą zbroi.” Nie zgodzę się 😉 Te zaklęcia są przydatne wszystkim, bez wyjątku. Zwłaszcza Technika Diamentowej Skóry – najlepsza perfekcyjna obrona dla Słonecznych. W przeciwieństwie do perfekcyjnego parowania i unikania, to zaklęcie odpalamy dopiero jak widzimy skutki wyprowadzonego w nas ataku.

  4. „W kręgu Ziemi (jedynym z kórym postać może realnie rozpocząć grę)”. Przecież można zacząć bez problemu z 4 Esencji i z 4 Okultyzmu 😉 Z punktu widzenia długich kampanii dla czarodzieja opłaca się właśnie takie rozłożenie wolnych punktów – przeskok z Esencji 3 na 4 to wydatek 24 PD.

 3. Dzięki za komentarz Beamhit. Zwłaszcza w sprawie doskonałości uwagi są bardzo cenne. Jedno z czym się nie zgadzam na razie to punk 4 tyczący się Czarnoksięstwa aczkolwiek nigdy jeszcze tego wariantu nie testowałem więc zobaczymy jak wypadnie po testach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s